Grammy 2020 Full list

Discussion in 'Âm nhạc' started by no1knows, 27/1/20.

  1. no1knows

    no1knows Advanced Member

    Joined:
    30/7/12
    Messages:
    3.400
    Likes Received:
    2.307
    1. Record Of The Year

    • "Hey, Ma" by Bon Iver
    • Winner: "Bad Guy" by Billie Eilish
    • "7 Rings" by Ariana Grande
    • "Hard Place" by H.E.R.
    • "Talk" by Khalid
    • "Old Town Road" by Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
    • "Truth Hurts" by Lizzo
    • "Sunflower" by Post Malone & Swae Lee
    2. Album Of The Year

    • i,i by Bon Iver
    • Norman F******* Rockwell! by Lana Del Rey
    • Winner: when we all fall asleep, where do we go? by Billie Eilish
    • thank u, next by Ariana Grande
    • I Used to Know Her by H.E.R.
    • 7 by Lil Nas X
    • Cuz I Love You (Deluxe) by Lizzo
    • Father of the Bride by Vampire Weekend
    NPR's terms of use and privacy policy. NPR may share your name and email address with your NPR station. See Details. This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

    3. Song Of The Year

    • "Always Remember Us This Way" by Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)
    • Winner: "Bad Guy" by Billie Eilish O'Connell & Finneas O'Connell, songwriters (Billie Eilish)
    • "Bring My Flowers Now" by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
    • "Hard Place" by Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)
    • "Lover" by Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
    • "Norman F****** Rockwell" by Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters (Lana Del Rey)
    • "Someone You Loved" by Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn & Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)
    • "Truth Hurts" by Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)
    4. Best New Artist

    • Black Pumas
    • Winner: Billie Eilish
    • Lil Nas X
    • Lizzo
    • Maggie Rogers
    • Rosalía
    • Tank and the Bangas
    • Yola
    POP
    5. Best Pop Solo Performance

    • "Spirit" by Beyoncé
    • "Bad Guy" by Billie Eilish
    • "7 Rings" by Ariana Grande
    • Winner: "Truth Hurts" by Lizzo
    • "You Need To Calm Down" by Taylor Swift
    6. Best Pop Duo/Group Performance

    • "Boyfriend" by Ariana Grande & Social House
    • "Sucker" by Jonas Brothers
    • Winner: "Old Town Road" by Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
    • "Sunflower" by Post Malone & Swae Lee
    • "Señorita" by Shawn Mendes & Camila Cabello
    7. Best Traditional Pop Vocal Album

    • by Andrea Bocelli
    • Love (Deluxe Edition) by Michael Bublé
    • Winner: Look Now by Elvis Costello & The Imposters
    • A Legendary Christmas by John Legend
    • Walls by Barbra Streisand
    8. Best Pop Vocal Album

    • The Lion King: The Gift by Beyoncé
    • Winner: when we all fall asleep, where do we go? by Billie Eilish
    • thank u, next by Ariana Grande
    • No. 6 Collaborations Project by Ed Sheeran
    • Lover by Taylor Swift
    DANCE/ELECTRONIC MUSIC
    9. Best Dance Recording

    • "Linked" by Bonobo
    • Winner: "Got To Keep On" by The Chemical Brothers
    • "Piece of Your Heart" by Meduza Featuring Goodboys
    • "Underwater" by RÜFÜS DU SOL
    • "Midnight Hour" bySkrillex, Boys Noize & Ty Dolla $ign
    10. Best Dance/Electronic Album

    • LP5 by Apparat
    • Winner: No Geography by The Chemical Brothers
    • Hi This Is Flume (Mixtape) by Flume
    • Solace by RÜFÜS DU SOL
    • Weather by Tycho Featuring Saint Sinner
    CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC
    11. Best Contemporary Instrumental Album

    • Ancestral Recall by Christian Scott aTunde Adjuah
    • Star People Nation by Theo Croker
    • Beat Music! Beat Music! Beat Music! by Mark Guiliana
    • Elevate by Lettuce
    • Winner: Mettavolution by Rodrigo y Gabriela
    ROCK
    12. Best Rock Performance

    • "Pretty Waste" by Bones UK
    • Winner: "This Land" by Gary Clark Jr.
    • "History Repeats" by Brittany Howard
    • "Woman" by Karen O & Danger Mouse
    • "Too Bad" by Rival Sons
    13. Best Metal Performance

    • "Astorolus - The Great Octopus" by Candlemass Featuring Tony Iommi
    • "Humanicide" by Death Angel
    • "Bow Down" by I Prevail
    • "Unleashed" by Killswitch Engage
    • Winner: "7empest" by Tool
    14. Best Rock Song

    • "Fear Inoculum" by Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, songwriters (Tool)
    • "Give Yourself A Try" by George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross MacDonald, songwriters (The 1975)
    • "Harmony Hall" Ezra Koenig, songwriter (Vampire Weekend)
    • "History Repeats" by Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)
    • Winner: "This Land" by Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)
    15. Best Rock Album

    • AMO by Bring Me The Horizon
    • Winner: Social Cues by Cage The Elephant
    • In The End by The Cranberries
    • Trauma by I Prevail
    • Feral Roots by Rival Sons
    ALTERNATIVE
    16. Best Alternative Music Album

    • U.F.O.F. by Big Thief
    • Assume Form by James Blake
    • i,i by Bon Iver
    • Winner: Father of the Bride by Vampire Weekend
    • Anima by Thom Yorke
    R&B
    17. Best R&B Performance

    • "Love Again" by Daniel Caesar & Brandy
    • "Could've Been" by H.E.R. Featuring Bryson Tille
    • "Exactly How I Feel" by Lizzo feat. Gucci Mane
    • "Roll Some Mo" by Lucky Daye
    • Winner: "Come Home" by Anderson .Paak Featuring André 3000
    18. Best Traditional R&B Performance

    • "Time Today" by BJ The Chicago Kid
    • "Steady Love" by India.Arie
    • Winner: "Jerome" by Lizzo
    • "Real Games" by Lucky Daye
    • "Built For Love" by PJ Morton Featuring Jazmine Sullivan
    19. Best R&B Song

    • "Could've Been" by Dernst Emile II, David "Swagg R'Celious" Harris, H.E.R. & Hue "Soundzfire" Strother, songwriters (H.E.R. Featuring Bryson Tiller)
    • "Look At Me Now" by Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)
    • "No Guidance" by Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Huizar, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown Featuring Drake)
    • "Roll Some Mo" by David Brown, Dernst Emile II & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)
    • Winner: "Say So" by PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)
    20. Best Urban Contemporary Album

    • Apollo XXI by Steve Lacy
    • Winner: Cuz I Love You (Deluxe) by Lizzo
    • Overload by Georgia Anne Muldrow
    • Saturn by NAO
    • Being Human In Public Jessie Reyez
    21. Best R&B Album

    • 1123 by BJ The Chicago Kid
    • Painted byLucky Daye
    • Ella Mai by Ella Mai
    • Paul by PJ Morton
    • Winner: Ventura by Anderson .Paak
    RAP
    22. Best Rap Performance

    • "Middle Child" by J. Cole
    • "Suge" by DaBaby
    • "Down Bad" by Dreamville Featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG & Young Nudy
    • Winner: "Racks In The Middle" by Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy
    • "Clout" by Offset Featuring Cardi B
    23. Best Rap/Sung Performance

    • Winner: "Higher" by DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend
    • "Drip Too Hard" by Lil Baby & Gunna
    • "Panini" by Lil Nas X
    • "Ballin" by Mustard Featuring Roddy Ricch
    • "The London" by Young Thug Featuring J. Cole & Travis Scott
    24. Best Rap Song

    • "Bad Idea" by Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett, songwriters (YBN Cordae Featuring Chance The Rapper)
    • "Gold Roses" by Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim, songwriters (Rick Ross Featuring Drake)
    • Winner: "A Lot" by Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)
    • "Racks In The Middle" by Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore, songwriters (Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)
    • "Suge" by DaBaby, Jetsonmade & Pooh Beatz, songwriters (DaBaby)
    25. Best Rap Album

    • Revenge of the Dreamers III by Dreamville
    • Championships by Meek Mill
    • I am > I was by 21 Savage
    • Winner: IGOR by Tyler, The Creator
    • The Lost Boy by YBN Cordae
    COUNTRY
    26. Best Country Solo Performance

    • "All Your'n" by Tyler Childers
    • "Girl Goin' Nowhere" by Ashley McBryde
    • Winner: "Ride Me Back Home" by Willie Nelson
    • "God's Country" by Blake Shelton
    • "Bring My Flowers Now" by Tanya Tucker
    27. Best Country Duo/Group Performance

    • "Brand New Man" by Brooks & Dunn With Luke Combs
    • "I Don't Remember Me (Before You)" by Brothers Osborne
    • Winner: "Speechless" by Dan + Shay
    • "The Daughters" by Little Big Town
    • "Common" by Maren Morris Featuring Brandi Carlile
    28. Best Country Song

    • Winner: "Bring My Flowers Now" by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
    • "Girl Goin' Nowhere" by Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)
    • "It All Comes Out In The Wash" by Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)
    • "Some Of It" by "Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)
    • "Speechless" by Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan + Shay)
    29. Best Country Album

    • Desperate Man by Eric Church
    • Stronger Than The Truth by Reba McEntire
    • Interstate Gospel by Pistol Annies
    • Center Point Road by Thomas Rhett
    • Winner: While I'm Livin' by Tanya Tucker
    NEW AGE
    30. Best New Age Album

    • Fairy Dreams by David Arkenstone
    • Homage to Kindness by David Darling
    • Winner: Wings by Peter Kater
    • Verve by Sebastian Plano
    • Deva by Deva Premal
    JAZZ
    31. Best Improvised Jazz Solo

    • "Elsewhere" by Melissa Aldana, soloist
    • Winner: "Sozinho" by Randy Brecker, soloist
    • "Tomorrow Is the Question" by Julian Lage, soloist
    • "The Windup" by Branford Marsalis, soloist
    • "Sightseeing" by Christian McBride, soloist
    32. Best Jazz Vocal Album

    • Thirsty Ghost by Sara Gazarek
    • Love & Liberation by Jazzmeia Horn
    • Alone Together by Catherine Russell
    • Winner: 12 Little Spells by Esperanza Spalding
    • Screenplay by Tierney Sutton Band
    33. Best Jazz Instrumental Album

    • In The Key Of The Universe by Joey DeFrancesco
    • The Secret Between The Shadow And The Soul by Branford Marsalis Quartet
    • Christian McBride's New Jawn by Christian McBride's New Jawn
    • Winner: Finding Gabriel by Brad Mehldau
    • Come What May by Joshua Redman Quartet
    34. Best Large Jazz Ensemble Album

    • Triple Helix by Anat Cohen Tentet
    • Dancer In Nowhere by Miho Hazama
    • Hiding Out by Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
    • Winner: The Omni-American Book Club by Brian Lynch Big Band
    • One Day Wonder by Terraza Big Band
    35. Best Latin Jazz Album

    • Winner: Antidote by Chick Corea & The Spanish Heart Band
    • Sorte!: Music by John Finbury by Thalma de Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
    • Una Noche Con Rubén Blades by Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis Featuring Rubén Blades
    • Carib by David Sánchez
    • Sonero: The Music Of Ismael Rivera by Miguel Zenón
    GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC
    36. Best Gospel Performance/Song

    • Winner: "Love Theory" by Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter
    • "Talkin' 'Bout Jesus" by Gloria Gaynor Featuring Yolanda Adams; Bryan
      Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, songwriters
    • "See The Light" by Travis Greene Featuring Jekalyn Carr
    • "Speak The Name" by Koryn Hawthorne Featuring Natalie Grant
    • "This Is A Move (Live)" by Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, songwriters
    37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song

    • "Only Jesus" by Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters
    • Winner: "God Only Knows" by for KING & COUNTRY & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
    • "Haven't Seen It Yet" by Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters
    • "God's Not Done With You (Single Version)" by Tauren Wells
    • "Rescue Story" by Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters
    38. Best Gospel Album

    • Winner: Long Live Love by Kirk Franklin
    • Goshen by Donald Lawrence Presents The Tri-City Singers
    • Tunnel Vision by Gene Moore
    • Settle Here by William Murphy
    • Something's Happening! A Christmas Album by CeCe Winans
    39. Best Contemporary Christian Music Album

    • I Know A Ghost by Crowder
    • Winner: Burn The Ships by for KING & COUNTRY
    • Haven't Seen It Yet by Danny Gokey
    • The Elements by TobyMac
    • Holy Roar by Chris Tomlin
    40. Best Roots Gospel Album

    • Deeper Roots: Where The Bluegrass Grows by Steven Curtis Chapman
    • Winner: Testimony by Gloria Gaynor
    • Deeper Oceans by Joseph Habedank
    • His Name Is Jesus by Tim Menzies
    • Gonna Sing, Gonna Shout by (Various Artists) Jerry Salley, Producer
    LATIN
    41. Best Latin Pop Album

    • Vida by Luis Fonsi
    • 11:11 by Maluma
    • Montaner by Ricardo Montaner
    • Winner: #ELDISCO by Alejandro Sanz
    • Fantasia by Sebastian Yatra
    42. Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

    • X100PRE by Bad Bunny
    • OASIS by J Balvin & Bad Bunny
    • Indestructible by Flor De Toloache
    • Almadura by iLe
    • Winner: El Mal Querer by Rosalía
    43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

    • Caminando by Joss Favela
    • Percepción by Intocable
    • Poco a Poco by La Energia Norteña
    • 20 Aniversario by Mariachi Divas De Cindy Shea
    • Winner: De Ayer Para Siempre by Mariachi Los Camperos
    44. Best Tropical Latin Album

    • Winner (Tie): Opus by Marc Anthony
    • Tiempo al Tiempo by Luis Enrique + C4 Trio
    • Candela by Vicente García
    • Literal by Juan Luis Guerra 4.40
    • Winner (Tie): A Journey Through Cuban Music by Aymée Nuviola
     
    chuvanvu likes this.
  2. no1knows

    no1knows Advanced Member

    Joined:
    30/7/12
    Messages:
    3.400
    Likes Received:
    2.307
    AMERICAN ROOTS MUSIC
    45. Best American Roots Performance

    • Winner: "Saint Honesty" by Sara Bareilles
    • "Father Mountain" by Calexico And Iron & Wine
    • "I'm On My Way" by Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi
    • "Call My Name" by I'm With Her
    • "Faraway Look" by Yola
    46. Best American Roots Song

    • "Black Myself" by Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
    • Winner: "Call My Name" by Sarah Jarosz, Aoife O'Donovan & Sara Watkins, songwriters (I'm With Her)
    • "Crossing To Jerusalem" by Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
    • "Faraway Look" by Dan Auerbach, Yola & Pat McLaughlin, songwriters (Yola)
    • "I Don't Wanna Ride The Rails No More" by Vince Gill, songwriter (Vince Gill)
    47. Best Americana Album

    • Years To Burn by Calexico And Iron & Wine
    • Who Are You Now by Madison Cunningham
    • Winner: Oklahoma by Keb' Mo'
    • Tales of America by J.S. Ondara
    • Walk Through Fire by Yola
    48. Best Bluegrass Album

    • Winner: Tall Fiddler by Michael Cleveland
    • Live In Prague, Czech Republic by Doyle Lawson & Quicksilver
    • Toil, Tears & Trouble by The Po' Ramblin' Boys
    • Royal Traveller by Missy Raines
    • If You Can't Stand The Heat by Frank Solivan & Dirty Kitchen
    49. Best Traditional Blues Album

    • Kingfish by Christone "Kingfish" Ingram
    • Winner: Tall, Dark & Handsome by Delbert McClinton & Self-Made Men + Dana
    • Sitting On Top Of The Blues by Bobby Rush
    • Baby, Please Come Home by Jimmie Vaughan
    • Spectacular Class by Jontavious Willis
    50. Best Contemporary Blues Album

    • Winner: This Land by Gary Clark Jr.
    • Venom & Faith by Larkin Poe
    • Brighter Days by Robert Randolph & The Family Band
    • Somebody Save Me by Sugaray Rayford
    • Keep On by Southern Avenue
    51. Best Folk Album

    • My Finest Work Yet by Andrew Bird
    • Rearrange My Heart by Che Apalache
    • Winner: Patty Griffin by Patty Griffin
    • Evening Machines by Gregory Alan Isakov
    • Front Porch by Joy Williams
    52. Best Regional Roots Music Album

    • Kalawai'anui by Amy Hānaiali'i
    • When It's Cold - Cree Round Dance Songs by Northern Cree
    • Winner: Good Time by Ranky Tanky
    • Recorded Live At The 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival by Rebirth Brass Band
    • Hawiaiian Lullaby by (Various Artists) Imua Garza & Kimié Miner, producers
    REGGAE
    53. Best Reggae Album

    • Winner: Rapture by Koffee
    • As I Am by Julian Marley
    • The Final Battle: Sly & Robbie Vs. Roots Radics by Sly & Robbie & Roots Radics
    • Mass Manipulation by Steel Pulse
    • More Work To Be Done by Third World
    WORLD MUSIC
    54. Best World Music Album

    • Gece by Altin Gün
    • What Heat by Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
    • African Giant by Burna Boy
    • Fanm D'Ayiti by Nathalie Joachim With Spektral Quartet
    • Winner: Celia by Angelique Kidjo
    CHILDREN'S
    55. Best Children's Album

    • Winner: Ageless Songs For The Child Archetype by Jon Samson
    • Flying High! by Caspar Babypants
    • I Love Rainy Days by Daniel Tashian
    • The Love by Alphabet Rockers
    • Winterland by The Okee Dokee Brothers
    SPOKEN WORD
    56. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

    • Beastie Boys Book by (Various Artists) Michael Diamond, Adam Horovitz, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers
    • Winner: Becoming by Michelle Obama
    • I.V. Catatonia: 20 Years As A Two-Time Cancer Survivor by Eric Alexandrakis
    • Mr. Know-It-All by John Waters
    • Sekou Andrews & The String Theory by Sekou Andrews (& The String Theory)
    COMEDY
    57. Best Comedy Album

    • Quality Time by Jim Gaffigan
    • Relatable by Ellen DeGeneres
    • Right Now by Aziz Ansari
    • Son of Patricia by Trevor Noah
    • Winner: Sticks & Stones by Dave Chappelle
    MUSICAL THEATER
    58. Best Musical Theater Album

    • Ain't Too Proud: The Life And Times of the Temptations (Original Broadway Cast)
    • Winner: Hadestown (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
    • Moulin Rouge! The Musical (Original Broadway Cast)
    • The Music of Harry Potter and the Cursed Child - In Four Contemporary Suites (Imogen Heap)
    • Oklahoma! (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2019 Broadway Cast)
    MUSIC FOR VISUAL MEDIA
    59. Best Compilation Soundtrack For Visual Media

    • The Lion King: The Songs (Various Artists) Jon Favreau & Hans Zimmer, compilation producers
    • Quentin Tarantino's Once Upon A Time In Hollywood (Various Artists) Quentin Tarantino, compilation producer; Mary Ramos, music supervisor
    • Rocketman by Taron Egerton, Giles Martin, compilation producer
    • Spider-Man: Into The Spider-Verse (Various Artists) Spring Aspers & Dana Sano, compilation producers; Kier Lehman, music supervisor
    • Winner: A Star Is Born by Lady Gaga & Bradley Cooper, Paul "DJWS" Blair, Bradley Cooper, Lady Gaga, Nick Monson, Lukas Nelson, Mark Nilan Jr. & Benjamin Rice, compilation producers; Julianne Jordan & Julia Michels, music supervisors
    60. Best Score Soundtrack For Visual Media

    • Avengers: Endgame by Alan Silvestri, composer
    • Winner: Chernobyl by Hildur Guðnadóttir, composer
    • Game of Thrones: Season 8 by Ramin Djawadi, composer
    • The Lion King by Hans Zimmer, composer
    • Mary Poppins Returns by Marc Shaiman, composer
    61. Best Song Written For Visual Media

    • "The Ballad of the Lonesome Cowboy" by Randy Newman, songwriter (Chris Stapleton)
      Track from: Toy Story 4
    • "Girl In The Movies" by Dolly Parton & Linda Perry, songwriters (Dolly Parton)
      Track from: Dumplin'
    • Winner: "I'll Never Love Again(Film Version)" by Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Aaron Raitiere, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
      Track from: A Star Is Born
    • "Spirit" by Beyoncé Knowles-Carter, Timothy McKenzie & Ilya Salmanzadeh, songwriters (Beyoncé)
      Track from: The Lion King
    • "Supsirium" by Thom Yorke, songwriter (Thom Yorke)
      Track from: Suspiria
    COMPOSING/ARRANGING
    62. Best Instrumental Composition

    • "Begin Again" by Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)
    • "Crucible for Crisis" by Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
    • "Love, A Beautiful Force" by Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
    • Winner: "Star Wars: Galaxy's Edge Symphonic Suite" by John Williams, composer (John Williams)
    • "Walkin' Funny" by Christian McBride, composer (Christian McBride)
    63. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

    • "Blue Skies" by Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)
    • "Hedwig's Theme" by John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)
    • "La Novena" by Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)
    • "Love, A Beautiful Force" by Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
    • Winner: "Moon River" by Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)
    64. Best Arrangement, Instruments and Vocals

    • Winner: "All Night Long" by Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)
    • "Jolene" by Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)
    • "Marry Me A Little" by Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)
    • "Over The Rainbow" by Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)
    • "12 Little Spells (Thoracic Spine)" by Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)
    PACKAGE
    65. Best Recording Package

    • Anónimas & Resilientes by Luisa María Arango, Carlos Dussan, Manuel García-Orozco & Juliana Jaramillo-Buenaventura, art directors (Voces Del Bullerengue)
    • Winner: Chris Cornell by Barry Ament, Jeff Ament & Joe Spix, art directors (Chris Cornell)
    • Hold That Tiger by Andrew Wong & Fongming Yang, art directors (The Muddy Basin Ramblers)
    • i,i by Aaron Anderson & Eric Timothy Carlson, art directors (Bon Iver)
    • Intellexual by Irwan Awalludin, art director (Intellexual)
    66. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

    • Anima by Stanley Donwood & Tchocky, art directors (Thom Yorke)
    • Gold In A Brass Age by Amanda Chiu, Mark Farrow & David Gray, art directors (David Gray)
    • 1963: New Directions by Josh Cheuse, art director (John Coltrane)
    • The Radio Recordings 1939-1945 by Marek Polewski, art director (Wilhelm Furtwängler & Berliner Philharmoniker)
    • Winner: Woodstock: Back To The Garden - The Definitive 50th Anniversary Archive by Masaki Koike, art director (Various Artists)
    NOTES
    67. Best Album Notes

    • The Complete Cuban Jam Sessions by Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)
    • The Gospel According to Malaco by Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)
    • Pedal Steal + Four Corners by Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen And The Panhandle Mystery Band)
    • Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection by Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)
    • Winner: Stax '68: A Memphis Story by Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists)
    HISTORICAL
    68. Best Historical Album

    • The Girl From Chickasaw County - The Complete Capitol Masters by Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer (Bobbie Gentry)
    • The Great Comeback: Horowitz At Carnegie Hall by Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
    • Kankyo Ongaku: Japanese Ambient, Environmental & New Age Music 1980-1990 by Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Mcgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)
    • Winner: Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection by Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger)
    • Woodstock: Back to the Garden - The Definitive 50th Anniversary Archive by Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer (Various Artists)
    PRODUCTION, NON-CLASSICAL
    69. Best Engineered Album, Non-Classical

    • All These Things by Tchad Blake, Thomas Dybdahl, Adam Greenspan & Roderick Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)
    • Ella Mai by Chris "Shaggy" Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)
    • Run Home Slow by Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)
    • Scenery by Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)
    • Winner: when we all fall asleep, where do we go? by Rob Kinelski & Finneas O'Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)
    70. Producer Of The Year, Non-Classical

    • Jack Antonoff
    • Dan Auerbach
    • John Hill
    • Winner: Finneas
    • Ricky Reed
    71. Best Remixed Recording

    • Winner: "I Rise (Tracy Young's Pride Intro Radio Remix)" by Tracy Young, remixer (Madonna)
    • "Mother's Daughter (Wuki Remix)" by Wuki, remixer (Miley Cyrus)
    • "The One (High Contrast Remix)" by Lincoln Barrett, remixer (Jorja Smith)
    • "Swim (Ford. Remix)" by Luc Bradford, remixer (Mild Minds)
    • "Work It (Soulwax Remix)" by David Gerard C Dewaele & Stephen Antoine C Dewaele, remixers (Marie Davidson)
    PRODUCTION, IMMERSIVE AUDIO
    72. Best Immersive Audio Album

    • Chain Tripping
      Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers (YACHT)
    • Kverndokk: Symphonic Dances
      Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer (Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra)
    • Winner: Lux
      Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)
    • The Orchestral Organ
      Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers (Jan Kraybill)
    • The Savior
      Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers (A Bad Think)
    PRODUCTION, CLASSICAL
    73. Best Engineered Album, Classical

    • Aequa - Anna Thorvaldsdottir
      Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (International Contemporary Ensemble)
    • Bruckner: Symphony No. 9
      Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
    • Rachmaninoff - Hermitage Piano Trio
      Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Hermitage Piano Trio)
    • Winner: Riley: Sun Rings
      Leslie Ann Jones, engineer; John Kilgore, Judith Sherman & David Harrington, engineers/mixers; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet)
    • Wolfe: Fire In My Mouth
      Bob Hanlon & Lawrence Rock, engineers; Ian Good & Lawrence Rock, mastering engineers (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People's Chorus Of NY City & New York Philharmonic)
    74. Producer Of The Year, Classical

    • Winner: Blanton Alspaugh
    • James Ginsburg
    • Marina A. Ledin, Victor Ledin
    • Morten Lindberg
    • Dirk Sobotka
    CLASSICAL
    75. Best Orchestral Performance

    • Bruckner: Symphony No. 9
      Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
    • Coplan: Billy The Kid, Grohg
      Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
    • Winner: Norman: Sustain
      Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
    • Transatlantic
      Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
    • Weinberg: Symphonies Nos. 2 & 21
      Mirga Gražinytė-Tyla, conductor (City Of Birmingham Symphony Orchestra & Kremerata Baltica)
    76. Best Opera Recording

    • Benjamin: Lessons In Love & Violence
      George Benjamin, conductor; Stéphane Degout, Barbara Hannigan, Peter Hoare & Gyula Orendt; Raphaël Mouterde & James Whitbourn, producers (Orchestra Of The Royal Opera House)
    • Berg: Wozzeck
      Marc Albrecht, conductor; Christopher Maltman & Eva-Maria Westbroek; François Roussillon, producer (Netherlands Philharmonic Orchestra; Chorus Of Dutch National Opera)
    • Charpentier: Les Arts Florissants; Les Plaisirs de Versailles
      Paul O'Dette & Stephen Stubbs, conductors; Jesse Blumberg, Teresa Wakim & Virginia Warnken; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)
    • Winner: Picker: Fantastic Mr. Fox
      Gil Rose, conductor; John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River & Edwin Vega; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Boston Children's Chorus)
    • Wagner: Lohengrin
      Christian Thielemann, conductor; Piotr Beczała, Anja Harteros, Tomasz Konieczny, Waltraud Meier & Georg Zeppenfeld; Eckhard Glauche, producer (Festspielorchester Bayreuth; Festspielchor Bayreuth)
    77. Best Choral Performance

    • Boyle: Voyages
      Donald Nally, conductor (The Crossing)
    • Winner: Duruflé: Complete Choral Works
      Robert Simpson, conductor (Ken Cowan; Houston Chamber Choir)
    • The Hope of Loving
      Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)
    • Sander: The Divine Liturgy of St. John Chrysostom
      Peter Jermihov, conductor (Evan Bravos, Vadim Gan, Kevin Keys, Glenn Miller & Daniel Shirley; PaTRAM Institute Singers)
    • Smith, K.: The Arc In The Sky
      Donald Nally, conductor (The Crossing)
    78. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

    • Cerrone: The Pieces That Fall To Earth
      Christopher Rountree & Wild Up
    • Freedom & Faith
      PUBLIQuartet
    • Perpetulum
      Third Coast Percussion
    • Rachmaninoff - Hermitage Piano Trio
      Hermitage Piano Trio
    • Winner: Shaw: Orange
      Attacca Quartet
    79. Best Classical Instrumental Solo

    • The Berlin Recital
      Yuja Wang
    • Higdon: Harp Concerto
      Yolanda Kondonassis; Ward Stare, conductor (The Rochester Philharmonic Orchestra)
    • Winner: Marsalis: Violin Concerto; Fiddle Dance Suite
      Nicola Benedetti; Cristian Măcelaru, conductor (Philadelphia Orchestra)
    • The Orchestral Organ
      Jan Kraybill
    • Torke: Sky, Concerto for Violin
      Tessa Lark; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)
    80. Best Classical Solo Vocal Album

    • The Edge of Silence - Works for Voice by György Kurtág
      Susan Narucki (Donald Berman, Curtis Macomber, Kathryn Schulmeister & Nicholas Tolle)
    • Himmelsmusik
      Philippe Jaroussky & Céline Scheen; Christina Pluhar, conductor; L'Arpeggiata, ensemble (Jesús Rodil & Dingle Yandell)
    • Schumann: Liederkreis op. 24, Kerner-Lieder op. 35
      Matthias Goerne; Leif Ove Andsnes, accompanist
    • Winner: Songplay
      Joyce DiDonato; Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter & Craig Terry, accompanists (Steve Barnett & Lautaro Greco)
    • A Te, O Cara
      Stephen Costello; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)
    81. Best Classical Compendium

    Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.

    • American Originals 1918
      John Morris Russell, conductor; Elaine Martone, producer
    • Leshnoff: Symphony No. 4 'Heilchalos'; Guitar Concerto; Starburst
      Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
    • Meltzer: Songs and Structures
      Paul Appleby & Natalia Katyukova; Silas Brown & Harold Meltzer, producers
    • Winner: The Poetry of Places
      Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers
    • Saariaho: True Fire; Trans; Ciel d'Hiver
      Hannu Lintu, conductor; Laura Heikinheimo, producer
    82. Best Contemporary Classical Composition

    • Bermel: Migration Series for Jazz Ensemble & Orchestra
      Derek Bermel, composer (Derek Bermel, Ted Nash, David Alan Miller, Juilliard Jazz Orchestra & Albany Symphony Orchestra)
    • Winner: Higdon: Harp Concerto
      Jennifer Higdon, composer (Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra)
    • Marsalis: Violin Concerto in D Major
      Wynton Marsalis, composer (Nicola Benedetti, Cristian Măcelaru & Philadelphia Orchestra)
    • Norman: Sustain
      Andrew Norman, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
    • Shaw: Orange
      Caroline Shaw, composer (Attacca Quartet)
    • Wolfe: Fire In My Mouth
      Julia Wolfe, composer (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People's Chorus Of NY City & New York Philharmonic)
    MUSIC VIDEO/FILM
    83. Best Music Video

    • "We've Got To Try"
      The Chemical Brothers
      Ninian Doff, video director; Ellie Fry, video producer
    • "This Land"
      Gary Clark Jr.
      Savanah Leaf, video director; Danielle Hinde, Jason Cole, Alicia Martinez & Devin Sarno, video producers
    • "Cellophane"
      FKA twigs
      Andrew Thomas Huang, video director; Alex Chamberlain, video producer
    • Winner: "Old Town Road (Official Movie)"
      Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
      Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers
    • "Glad He's Gone"
      Tove Lo
      Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Natan Schottenfels, video producer
    84. Best Music Film

    • Winner: Homecoming
      Beyoncé
      Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Steve Pamon & Erinn Williams, video producers
    • Remember My Name
      David Crosby
      A.J. Eaton, video director; Cameron Crowe, Michele Farinola & Greg Mariotti, video producers
    • Birth of the Cool
      (Miles Davis)
      Stanley Nelson, video director; Nicole London, video producer
    • Shangri-La
      (Various Artists)
      Jeff Malmberg & Morgan Neville, video directors; Danny Breen, video producer
    • Anima
      Thom Yorke
      Paul Thomas Anderson, video director; Paul Thomas Anderson, Erica Frauman & Sara Murphy, video producers
     
    chuvanvu and nobi7a like this.
  3. Akodo

    Akodo Advanced Member

    Joined:
    6/6/15
    Messages:
    408
    Likes Received:
    36
    2019 đúng thật là một năm thất vọng của Electronic (từng nghĩ 2018 còn tệ hơn nhưng ít ra còn có Carpenter Brut hay Dance With the Dead kéo lại).

    Album này của The Chemical Brothers chất lượng chỉ ở mức khá theo cá nhân của mình. Không có bài nào đặc sắc, đáng để replay như "Under Neon Lights" hoặc "Go" trong Born in the Echoes năm 2015.


     
  4. no1knows

    no1knows Advanced Member

    Joined:
    30/7/12
    Messages:
    3.400
    Likes Received:
    2.307
    The Chemical Brothers đoạt giải theo em nghĩ cũng xứng đáng thôi, không có gì quá bất ngờ. Các album của nhóm rất đều tay. Tuy nhiên, đỉnh cao thì chắc qua từ lâu rồi.
     

Share This Page

Loading...